تقویت صدا برای کم شنوایان

در نمایشگاه CES 2020 استارتاپی با نام OrCam با دستگاه جذاب خود به کمک کم شنوایان آمد. این محصول صدای کاربران مورد نظر را در محیط هایی که آلودگی صوتی زیادی دارد در هدفون یا سمعک می تواند تقویت کند. در آزمایشی که انجام شد، خبرنگار در محیطی میان چهار نمایشگر با صدای بلند قرار گرفت و فردی نیز در مقابل وی، با خبرنگار صحبت می کرد. طبیعی است که شنیدن صدای این خبرنگار در بین این نمایشگرها با صداهای مختلف بسیار دشوار است. با استفاده از دستگاه OrCam Hear و اتصال آن به هدفون از طریق بلوتوث، ناگهان صداهای بلند اطراف خبرنگار ساکت شدن و صدای خبرنگار به صورت کاملا واضح در هدفون به گوش می رسید. این محصول یکی از جدیدترین ابزارهای OrCam است، استارتاپی که از هوش مصنوعی برای توسعه ی محصولاتی خود استفاده می کند، محصولات این استارتاپ نه تنها برای نه تنها برای افراد ناتوان طراحی شده است، بلکه افرادی که دچار مشکلات شناوایی یا اختلالات بینایی و یا نارساخوانی هستند نیز می توانند از ابزارهای این استارتاپ استفاده کنند.

OrCam Hear با شناسایی و جداسازی صدای شخص مورد نظر از بین جمعیت و پس از ایزوله سازی آن را به صمعک ها و هدفون هایی که با بلوتوث متصل می شوند انتقال می دهد. این ابزار با استفاده از لب خوانی و شناسایی حرکات بدن، تشخیص می دهد که شما در آن لحظه باید کدام صدا را بشنوید و بلافاصله پس از شناسایی صدای مورد نظر، فرایند ایزوله سازی را انجام می دهد. در آزمایشی که انجام شد، OrCam Hear به راحتی و با توجه به جهت قرارگیری کاربر، صدا را کاربر مورد نظر را شناسایی و تقویت کرد.

کاربران این دستگاه بی سیم را می توانند با یک بند مخصوص به گردن خود بیاویزند؛ این کار باعث می شود این دستگاه عملکرد خوبی را در شناسایی صدای مورد نظر کاربران داشته باشد. برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی و اطلاعات کاربران، OrCam Hear به صورت آفلاین بدون نیاز به اینترنت کار می کند.  این محصول قرار است در اواخر سال جاری به بازار عرضه شود و هنوز قیمت آن مشخص نشده است.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، تقریبا 500 میلیون نفر در سطح جهان دچار اختلالات شنوایی هستند. اما بر اساس گزارشی که از سایت CNET CBS News منتشر شده است، فقط 20 درصد از بزرگسالانی که از اختلالات شنوایی رنج می برند از سمعک استفاده می کنند. خوشبختانه، دستگاه های شنوایی هوشمند تر می شوند ولی قیمت آن ها نیز با پیش رفت تکنولوژی بالاتر می رود. برخی از مدل ها چندین هزار دلار قیمت گذاری شده اند.

سایر محصولات قابل دسترسی شرکت OrCam شامل MyEye 2 می باشد، که یک وسیله ی کوچک و بی سیم است، مناسب افرادی است که دارای اختلالات بینایی هستند. این دستگاه به عینک کاربر متصل می شود که می تواند متن چاپ شده یا دیجیتالی را با صدای بلند برای کاربر بخواند، این محصول 4500 دلار قیمت دارد و در 50 کشور در دسترس می باشد و از 25 زبان پشتیبانی می کند.

این شرکت همچنین دارای یک دستگاه دیگر با نام OrCam Read است که برای کمک به افرادی که دچار مشکلات خواندن یا نارساخوانی هستند طراحی شده است. کاربران این دستگاه را روی یک متن تمرکز می کنند و این دستگاه آن متن را با صدای بلند می خواند.این دستگاه نیز بی سیم می باشد و قرار است در ماه های آینده در کشور آمریکا معرفی شود و قیمت 1500 دلاری دارد.

منبع cnet

نمایندگی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست